Sprawdź, czy nauka programowania jest dla Ciebie. Jak zacząć stawiać pierwsze kroki? (2/3)

Nauka programowania
Nauka programowania

Co jest istotne przy rozpoczynaniu nauki programowania?

W momencie rozpoczynania nauki programowania warto pamiętać o kilku istotnych zasadach, które Ci w tym pomogą.

Czas1. Szanuj swój czas. Ucz się tylko tego, co Cię naprawdę interesuje i co uważasz za absolutnie dla siebie niezbędne. Stań się fachowcem w… Może to być wiele języków programowania, jednak istotne jest to, żeby podczas nauki np. Javascript skupić się wyłącznie na nim.

2. Wyznacz sobie cel w programowaniu. Ważne są priorytety Jeżeli przykładowo chcesz, żeby Twoja aplikacja zbierała informacje pogodowe z całego regionu, to skup się wyłącznie na tym. Podziel pracę nad programem na etapy i działaj według nich. Zrób projekt wizualny, opracuj button i pole tekstowe, naucz się pobierania danych i spraw, żeby Twoja aplikacja też to robiła etc.

Rób to jednak w rozsądnych odstępach czasu. Wyznacz sobie etapy pracy, które będą miały swoją częstotliwość oraz długość - np. dwa etapy dziennie, każdy po dwie godziny.
 
Pamiętaj o priorytetach, które musisz sobie wyznaczyć. Czas jest zawsze ograniczony, dlatego nigdy nie nauczysz się wszystkiego. Dobry programista musi umieć zdecydować o tym, co w jego projekcie jest najważniejsze.

Mózg3. Nie ucz się niczego na pamięć. Wykorzystaj swój mózg do kreatywnego myślenia. Ono jest dla Ciebie najważniejsze, a nie bank informacji w Twojej głowie, z którego skorzystasz zaledwie w kilku procentach.
 
W pracy programisty liczy się świeży umysł oraz twórcze podejście do zadania. Musisz zatem wiedzieć, jakich informacji potrzebujesz w danej chwili i gdzie ich szukać.

4. Nie marnuj zbyt dużo czasu na problemy. Jest czymś naturalnym, że je w końcu spotkasz podczas swojej pracy. Nie warto jednak poświęcać im od razu mnóstwa czasu i energii. Zmęczysz się, zniechęcisz, zaczniesz wątpić w siebie i w cały projekt. A przecież nie o to chodzi.
 
Zdystansuj się od problemu. Zajmij się innym zadaniem projektu lub po prostu wyjdź na spacer. Poćwicz trochę - nic tak dobrze nie wpływa na mózg, jak aktywność fizyczna. Odłóż pracę do jutra, o ile jest to możliwe. Rano problem z dnia poprzedniego wydaje się często być zaledwie błahostką.

Perfekcjonista5. Nie bądź perfekcjonistą. Pamiętaj, że jednak - niezależnie od tego, co napisałem powyżej - obowiązują Cię określone ramy czasowe. Projekt musi zostać oddany w terminie. Nie marnuj zatem czasu na dążenie do bycia najlepszym. Jeśli nawet oddasz kod, z którego nie jesteś w pełni zadowolony, to nic nie szkodzi.
 
Pewien niedosyt i umiarkowany krytycyzm wobec samego siebie świadczą wyłącznie na Twoją korzyść.

6. Nie bój się krytyki i popełniania błędów. Wykorzystaj to jako cenne wskazówki - nawet od tych, którzy z jakiś powodów nie są Tobie przychylni, gdyż to oni mają problem, a nie Ty.
 
Dziel się tym, co zrobiłeś z innymi - niech Cię oceniają. Bądź otwarty tylko na konstruktywną krytykę, korzystaj z niej umiejętnie. Zwracaj uwagę na tych, którzy mogą Ci pomóc.
 
Jeżeli weźmiesz sobie do serca to, co napisałem powyżej, jesteś gotów do podjęcia się nauki programowania i bycia programistą.
 
Czas na postawienie pięciu najważniejszych kroków w tym kierunku.

Jakich jest pięć kroków do bycia dobrym programistą?

Kroki te nie należą do skomplikowanych, jednakże ich znaczenie jest naprawdę istotne. A oto i one.
 
Krok 1: Nie żałuj czasu i pieniędzy na dobrą edukację. Zdecyduj się na dobry kurs lub szkolenie - również za pośrednictwem Internetu, gdyż nauka online może się okazać dla Ciebie niebywałym udogodnieniem. Dzięki temu będziesz mieć pod ręką prawdziwych fachowców, którzy wytłumaczą Ci wszystko w przystępny sposób oraz na bieżąco będą razem z Tobą rozwiązywać problemy, które napotkasz.

Krok 2: Programuj i pisz. Praktyka przede wszystkim. Teorię traktuj jako coś dodatkowego. Zacznij programować i opisuj swoje poczynania na blogu. Pisz o swoich sukcesach, porażkach, błędach, jakie popełniasz i wyzwaniach, które przed sobą stawiasz. Nie bój się konfrontacji z innymi ludźmi. Bądź do nich pozytywnie nastawiony, a oni to odwzajemnią.
 
Jeżeli nie lubisz pisać, nagrywaj podcasty, filmy i umieszczaj je w serwisie YouTube. Będziesz dzięki temu lepiej widoczny w Internecie. Pamiętaj też, że jedno nie wyklucza drugiego. Możesz prowadzić fajnego bloga i publikować (również na nim) swoje nagrania.

Krok 3: Zacznij tworzyć coś naprawdę TWOJEGO! Zacznij robić projekt, którego znasz przeznaczenie i który Cię interesuje. Baw się nim. Praca nad nim powinna być dla Ciebie czystą przyjemnością - czymś, do czego chętnie wracasz za każdym razem, co jest pewną odskocznią od Twojej codzienności.

Krok 4: Rozwiązuj problemy w najprostszy sposób. Zadawaj sobie pytania i szukaj na nie odpowiedzi. Warto, abyś obok pytania podstawowego: jak rozwiązać ten problem? zadał sobie serię pytań pomocniczych i udzielił bądź poszukał na nie odpowiedzi - np. W którym momencie powstał problem? W jakich dotychczasowych czynnościach mogłem popełnić błąd? Czy ktoś natrafił już na taki lub podobny problem i w jaki sposób go rozwiązał? Te i wiele innych pytań, na które uzyskasz odpowiedź, doprowadzi Cię do rozwiązania problemu.

Krok 5: Pisz programy do końca, nawet gdy wydadzą Ci się one zbyt słabe i w zasadzie bezużyteczne. Ale skąd to właściwie możesz wiedzieć, jeżeli tego nie sprawdziłeś? Dobry programista musi być konsekwentny w swoim działaniu! Pamiętaj o tym. Jaką satysfakcję da Ci niemała ilość, ale jednak niedokończonych programów, których w żaden sposób nie da się wykorzystać? Raczej żadnej, prawda? A poza tym, skąd wiesz, że program, który nie jest przydatny dla Ciebie, nie przypadnie do gustu innym ludziom?
 
Żeby jednak uczyć się pisania programów i później bez większych problemów je po prostu tworzyć, należy najpierw wiedzieć, jakie języki programowania są najlepsze dla osób, które rozpoczynają z nim swoją przygodę. O tym w następnej części artykułu.