Sprawdź, czy nauka programowania jest dla Ciebie. Jak zacząć stawiać pierwsze kroki? (3/3)

Nauka programowania
Nauka programowania

Od jakich języków programowania rozpocząć naukę?

Dwa języki, jakie najczęściej poleca się początkującym programistom, którzy rozpoczynają swoją naukę, to JavaScript oraz Python.

JavaScriptJavaScript

Jest językiem skryptowym, który w łatwy sposób możesz wykorzystać na stronach internetowych. Pozwala on w łatwy sposób poprawić ich interaktywność.

Jako programista możesz dzięki temu w łatwy sposób wpływać na poczynania użytkownika.
 
Język ten tworzą tak naprawdę obiekty: tablice, funkcje, własne obiekty, daty, a nawet teksty lub liczby.
 
JavaScript przypada do gustu dzięki swojej prostocie. Jest dobrze udokumentowany i posiada dużą ilość najróżniejszych bibliotek.

PythomPython

Podobnie jak JavaScript, charakteryzuje się dużą prostotą. Dzięki temu zachęca do programowania bez przygotowanych schematów.
 
Składa się on z dużej ilości bibliotek i przyzwoitej dokumentacji. Uczy ładnego formatowania kodu.
 
W języku tym istotne są wartości, które posiadają typ. Charakteryzuje się on zatem typami dynamicznymi. Wartości te przekazywane są natomiast poprzez referencję.

Skomplikowane? Nie przejmuj się tym! Nauka obydwóch języków może okazać się prosta. Wystarczy, że podejdziesz na poważnie do tego wszystkiego, co napisałem powyżej. Wówczas pozostanie Ci już tylko jeden warunek, który musisz spełnić, aby nauczyć się programowania i być dobrym programistą.

Bądź dobrym programistą, ale pozostań także człowiekiem!

CzłowiekŁatwo powiedzieć, trudniej zrobić, prawda? O co mi właściwie chodzi? Na pewno nie o to, że jak zajmiesz się programowaniem, to zmieni Cię ono w jakiegoś cyborga. Spokojnie. Nie o to chodzi. Takie rewelacje zostawmy twórcom gatunku science fiction, a sami przejdźmy do konkretów.

Po pierwsze: programowanie Twoją pasją. Na pewno o wiele łatwiej byłoby Ci pracować w zawodzie, którym się faktycznie pasjonujesz. Nie jest to jednak warunek konieczny. Jeśli nawet postrzegasz je wyłącznie jako atrakcyjne zajęcie zarobkowe - rób to! Pasje można przecież mieć także poza pracą. Ważne, żeby praca Cię nie przytłaczała.

Po drugie: istnieje życie poza programowaniem. Może być ono dla Ciebie najważniejsze, ale nie jedynie najważniejsze! Nie zaniedbuj rodziny, prowadź aktywne życie towarzyskie i nie stroń od rozrywek. Poznawaj nowe miejsca, ludzi oraz rzeczy - bądź otwarty nowości nie tylko z Twojej dziedziny. Daj odpocząć własnemu umysłowi, rozwijając go jednocześnie bez zbędnego wysiłku z Twojej strony. Wyłącznie na tym zyskasz jako programista.

Po trzecie: Twoje zdrowie jest dla Ciebie najważniejszym narzędziem pracy, bez niego nic nie osiągniesz. Powiedzenie W zdrowym ciele zdrowy duch możesz w zasadzie zamienić na następujące stwierdzenie: od zdrowego programisty “zdrowe” programy. Nie muszę Ci chyba tłumaczyć, że w tym przypadku zdrowe znaczy dobre, albo nawet najlepsze? Dbaj więc o własne zdrowie. Bądź aktywny fizycznie, jak najczęściej dawaj odpoczywać swojemu umysłowi. Poddawaj się regularnym badaniom lekarskim i dobrze odżywiaj.
 
Ciesz się życiem!
 
A kiedy uznasz, że jesteś gotowy do rozpoczęcia nauki programowania, zrób to razem z nami.