Loga programów IDE

Środowisko programistyczne

IDE (Integrated Development Environment), czyli Zintegrowane Środowisko Programistyczne to zestaw przydatnych programów dla dewelopera najczęściej scalonych w jeden interfejs graficzny, dzięki któremu możemy otrzymać szereg bardzo przydatnych narzędzi ułatwiających integrację komponentów w bardziej złożonych aplikacjach jak i samo pisanie poprawnego kodu.

MOŻLIWOŚCI IDE

  • Kolorowanie składni: Każde słowo kluczowe lub specyficzne elementy składni dla danego języka są kolorowane, pogrubiane bądź w inny sposób naznaczane, znacznie to ułatwia przeglądanie kodu i jego ewentualną modyfikację.
  • Inteligentne uzupełnianie kodu: Bardzo przydatna funkcja, dzięki której nie jest wymagane np. pisanie całej nazwy wywołanej metody z danego obiektu, ponieważ środowisko programistyczne nam to podpowie, wyświetli możliwą metodę i uzupełni nazwę automatycznie bądź ewentualnie za naszą zgodą. W przypadku kodu z dużą ilości metod i pól zawartych w obiekcie jest to niezbędne.
  • Formatowanie kodu: Przejrzystość kodu jest bardzo ważna, dlatego też IDE udostępnia możliwość formatowania kodu tak, aby jego czytelność się znacznie polepszyła.
  • Wsparcie dla debuggera: Specjalny moduł debugowania aplikacji, który pomaga nam sprawdzić krok po kroku jak działa nasz kod, co zdecydowanie jest bardzo pomocne w kontekście weryfikacji błędów w działaniu programu.
  • Przeglądanie kodu: Integracja wszystkich cech IDE pozwala nam na kompleksową kontrolę naszego kodu począwszy od wprowadzania implementacji i kończąc na testowaniu.

PRZYKŁADOWE IDE

Elicpse - Prawdopodobnie najbardziej popularne środowisko programistyczne, początkowo był to framework do tworzenia aplikacji Rich Client . Projekt został udostępniony przez ich twórców z IBM, a Eclipse zdobył uwagę deweloperów i zaczął być rozwijany w kierunku IDE. Posiada szereg pluginów, dzięki którym możliwe jest rozwijanie aplikacji w takich językach jak Java, C++ czy PHP, modelowanie aplikacji za pomocą UML czy współpraca z serwerami aplikacyjnymi i bazą danych.

InteliJ IDEA - Środowisko, które ostatnimi czasy stało się rewelacją i zdobyło ogromne uznanie wśród deweloperów. W roku 2001 InteliJ był "tylko" narzędziem do refaktoringu, jednak jak się okazuje potencjał tego projektu pozwolił na to, aby utworzyć z niego pełnowartościowe środowisko programistyczne. To co wyróżnia InteliJ od innych IDE to świetnie rozwinięta struktura skrótów klawiszowych i użyteczność. Dodatkowo spora ilość dodatkowych pluginów sprawia, że InteliJ staje się bardzo atrakcyjnym narzędziem deweloperskim.

NetBeans - Najstarsze środowisko programistyczne, którego narodziny sięgają 1999 roku. NetBeans posiada potężną ilość pluginów. Przede wszystkim wsparcie dla technologii, które się wykorzystuje do pisania aplikacji okienkowych, czyli JavaFX oraz Swing. Odpowiednie pluginy pozwalają na szybkie i proste projektowanie interfejsów graficznych aplikacji okienkowych, co daje bardzo duży komfort. Mimo swoje wieku środowisko wciąż jest używane przez osoby, które cenią sobie prostotę i wygodę.

Przydatne linki