Jak zostać administratorem systemów komputerowych?

Administrator systemów komputerowych to osoba odpowiedzialna za sprawne działanie systemów informatycznych. Administrator może zajmować się aplikacjami, bazami danych, kopiami bezpieczeństwa, sieciami i systemami operacyjnymi (serwerami). W każdej firmie zakres obowiązków administratora może się nieco różnić, jednak do jego głównych zadań należą nadzorowanie pracy powierzonych systemów, zarządzanie kontami, hasłami i uprawnieniami użytkowników, konfiguracja systemów, instalowanie i aktualizacja oprogramowania czy też dbanie o bezpieczeństwo danych w systemach.

Jak zostać adminem?

Sposobów na to jest co najmniej kilka. Warto zacząć swoją naukę od warstw modelu ISO/OSI. Dogłębna znajomość tego modelu, opisującego m.in. zdarzenia i protokoły w sieciach komputerowych jest kluczowa, aby pójść dalej. Niezależnie od tego czy mamy w planach zostać administratorem sieci, systemów, aplikacji, wirtualizacji, czy jeszcze innym… Przyjdzie nam pracować w środowisku gdzie „maszyny się ze sobą porozumiewają”. Każda maszyna ma swój adres
i w zależności od swojego przeznaczenia – komunikuje się z inną, czy innymi za pomocą protokołów sieciowych. Inaczej będzie wyglądała komunikacja serwera pocztowego, a inaczej serwera WWW.
Kiedy opanujemy zagadnienia sieciowe, to od nas zależy w jakim kierunku pójdziemy dalej. Wybór jest spory:

  • Administrator systemów informatycznych
  • Administrator urządzeń sieciowych
  • Administrator aplikacji
  • Administrator macierzy dyskowych
  • Administrator systemów wirtualizacji
  • Administrator bezpieczeństwa

Często pojawia się temat, czy żeby zostać administratorem potrzebne są studia? Jest to zawód, w którym studia pomogą, ale nie są one niezbędne. Tu liczy praktyka, a tę zdobędzie się poprzez długotrwałe „obcowanie” z maszynami 🙂 Jest naprawdę wielu znakomitych przedstawicieli tego zawodu, którzy nie skończyli studiów. Nie są one więc niezbędne. Ogromną wartość stanowią też kursy prowadzone przez praktyków. Mogą one nieco przyspieszyć naszą karierę!

Jak wygląda typowy dzień pracy admina?

Pisząc ogólnie, najważniejszym zadaniem administratora jest zapewnienie ciągłości pracy. Trzeba na bieżąco monitorować infrastrukturę, którą się zarządza i reagować na pojawiające się incydenty. Nie tylko te „wewnątrz firmy”. Oprogramowanie firmowe może w końcu mieć jakieś „dziury” przez które naraża się na ataki. Trzeba więc dbać, by wszystko było w aktualnych wersjach. Administrator nadaje też odpowiednie uprawnienia i dostępy użytkownikom. Ma również wgląd w dane wrażliwe. Obdarzony jest więc ogromnym zaufaniem.

Jakie cechy poza wiedzą techniczną musi posiadać administrator?

Niezależnie od tego, czy jesteś administratorem urządzeń sieciowych, czy administratorem systemów/oprogramowania – będziesz narażony na ogromny stres.
Wyobraź sobie, że jakiś Twój „mały błąd” może spowodować, że wiele tysięcy użytkowników straci dostęp do poczty e-mail w serwerze, którym zarządzasz… Albo, że od Twojego „kliknięcia” może zależeć, czy dziś wyjdzie wypłata dla pracowników, bo pojawił się problem 🙂 Wyobrażasz sobie te wszystkie oczy skierowane na Ciebie i „komfort pracy”?:)
Dobry administrator poza wiedzą techniczną, musi cechować się także OGROMNĄ odpornością na stres.
Przyda się też znajomość angielskiego, chociaż w czytaniu, gdyż ogromna ilość artykułów i literatury najbardziej wartościowej występuje głównie w tym języku.

To jak, jesteś gotowy, aby podjąć wyzwanie? 🙂

Przykładowe szkolenia z administracji z naszego katalogu:

Artykuł autorstwa Pawła Krugiołki.

Zobacz również

W 2024 r. podpisujemy kolejną umowę z Ministerstwem Klimatu i Środowiska na...
Stworzyliśmy Latarnik Wyborczy dla WWF, aby Obywatele mogli zweryfikować która partia jest...
Rozpoczynamy dziś kolejny projekt realizowany dla Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków....