Sprawdź, czy nauka programowania jest dla Ciebie. Jak zacząć stawiać pierwsze kroki? (1/3)

Nauka programowania
Nauka programowania

Nauka programowania to dla Ciebie czarna magia? Nie musi tak być! Może się ono okazać łatwe i przyjemne. Musisz tylko poznać jego naturę - zalety, wady oraz specyfikę.
 
Musisz przede wszystkim wiedzieć to, czy chcesz nauczyć się programowania i jak tego dokonać!
 
Od czego zacząć?
 
Na to najważniejsze pytanie odpowiem Ci już teraz.

Być programistą… Z czym to się wiąże?

Jak wszystko w życiu, bycie programistą ma swoje wady i zalety. Nie ma nic idealnego. Nawet najfajniejsza praca - choćby ta wyśniona, wymarzona - kosztuje nas zawsze to coś. Tym owym czymś może być chociażby nasz czas, rezygnacja z czegoś, co jest dla nas atrakcyjne, wysiłek intelektualny i fizyczny etc.
 
Dokładnie tak samo jest z nauką programowania i byciem programistą. Zacznijmy zatem od wad.

Wady

Są tak naprawdę dwie wady w byciu programistą. Pierwsza z nich jest taka, że jak rozpoczynasz nową pracę, to na pewno będziesz musiał siedzieć nad rozpoczętymi już przez kogoś projektami i długo czasu Ci zajmie zanim zrozumiesz, o co w nich w ogóle chodzi - np. gdzie są błędy, które należy naprawić itd.

Często są to już po prostu stare projekty, do których nie masz w ogóle serca, a musisz poświęcić im czas i energię. Jesteś nowy w zespole, więc trzeba Cię sprawdzić - i dlatego będziesz siedział trzy dni nad jednym problemem, gdyż szef Ci każe. A jeśli nawet nie masz szefa, działasz w pojedynkę, to i tak będziesz siedział te trzy dni, gdyż ambitny z Ciebie człowiek i zależy Ci na tym, aby nauczyć się programowania! A najlepiej uczymy się na błędach - choćby na cudzych, jak w tym przypadku.

W związku z tym programowanie i jego nauka dla znaczącej liczby ludzi jest po prostu zajęciem nudnym. Nuda jest zatem czymś, co w zasadzie musisz polubić, jeśli chcesz nauczyć się programować i czerpać z tego korzyści.
 
Wady te wydają się jednak niczym w stosunku do zalet, jakie wynikają z nauki programowania.

Zalety

Jeżeli chcieć zrobić bilans zysków i strat odnośnie nauki programowania, to te drugie zdecydowanie giną w gąszczu tych pierwszych. 5:2 - tak to można pokrótce podsumować.
 
A dokładniej?
 
Czy używając chociażby swojego smartfona lub komputera miałeś niekiedy poczucie, że brakuje w nim aplikacji, która byłaby stworzona specjalnie dla Ciebie? Takiej, która w znaczący sposób uczyniłaby Twoje życie dużo prostszym i przyjemniejszym? Praca, zakupy, randkowanie - w zasadzie wszystkie sfery aktywności, jakiej się na co dzień podejmujesz, w których byłaby ona dla Ciebie niczym prawa ręka.

Brakuje Ci czegoś takiego? Zrób to sam! Naucz się programować i stwórz własną aplikację! Uprość życie - swoje oraz innych ludzi. Zdobądź ich uznanie, szacunek, zaufanie - prestiż! A to zaledwie początek drogi do Twojego sukcesu…
 
Jej kolejnym etapem może być praca Twoich marzeń!

Uważam, że ten, kto kocha to, co robi jest szczęśliwym człowiekiem. A jeśli mu dodatkowo za to płacą, to w zasadzie można już mówić o pełnym sukcesie. Jeśli nie masz najmniejszych wątpliwości, że programowanie to Twój sposób na życie, jesteś skazany na… sukces!

Dobra pozycja na rynku jest jednym z jego najlepszych mierników. Nie osiągniesz jej od razu. Potrzebne Ci są do tego lata ćwiczeń. Nie zrażaj się tym… Tych lat nie musi być wcale tak dużo, jak może Ci się wydawać. Systematyczność i konsekwencja pozwolą na to, abyś w niedługim czasie dotarł do celu, który sobie wyznaczyłeś.
 
Dlatego chciałbym, abyś wziął sobie do serca i traktował na serio poniższe stwierdzenie:

Programowania nie wykujesz na blachę! Musisz je po prostu w sobie wyćwiczyć!

Nie bój się zatem uczyć. Skup się jednak bardziej na praktyce niż na teorii. O wiele lepszą inwestycją dla Ciebie będą kursy i szkolenia aniżeli setki stron czy godziny nagrań materiałów, których treści i tak nie zdołasz zapamiętać - a już na pewno nie w takim stopniu, który pozwoli Ci na bycie dobrym programistą. Traktuj je jako uzupełnienie, nie zaś jako podstawę swojej nauki.
 
Praca zespołowaSkup się na działaniu praktycznym. Zapisz się na dobry kurs lub szkolenie. Będziesz dzięki temu na bieżąco weryfikował zdobytą wiedzę. Błędy okażą się być wcale nie takie straszne, jeśli popełnisz je pod okiem fachowca, który ad hoc wytłumaczy Ci ich istotę. Nauczysz się czegoś, co w przypadku programowania może okazać się niesłychanie istotne - pracy zespołowej.

Specyfika bycia programistą opiera się także na pewnym dualizmie - istnieją dwie strony medalu. Pierwszą z nich jest Twoja niezależność. Tworzysz to, na czym Ci zależy, pracujesz zgodnie ze swoim rytmem i według własnej filozofii. Zastanów się jednak także i nad tym, jak wiele możesz zyskać decydując się na współpracę z innymi ludźmi?

Każdy z nas może mieć własne, indywidualne spojrzenie na dany problem. Jeden jest lepszy w obszarze A, drugi w obszarze B, pozostali zaś w dalszych obszarach danego projektu. Praca zespołowa pozwoli Ci się skupić na tym, w czym czujesz się naprawdę dobrze, a z drugiej strony będziesz miał możliwość nauczenia się nowych rzeczy w prosty i przystępny dla siebie sposób.

Dzięki temu możesz stać się współtwórcą czegoś niezwykłego, co podbije serca setek, tysięcy, a może nawet milionów ludzi. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że w tym właśnie momencie staniesz przed trampoliną, która wyniesie Cię na szczyt Twojej kariery lub przynajmniej ugruntuje Twoją pozycję na rynku. A to już jest dużo!

Dzisiaj tak naprawdę programowanie jest czynnością globalną. Jeśli potraktujesz je poważnie, świat stanie przed Tobą otworem. Daje Ci ono bowiem możliwość wykonywania pracy na całym globie. Mam tu zarówno na myśli wyjazdy, jak i pracę zdalną. Jeśli lubisz podróżować, to Twoja praca może okazać się jeszcze większą przyjemnością.

Zapewnia Ci to szansę na jeszcze większy rozwój osobisty i nabywanie nowych - dodatkowych umiejętności. Mam na myśli nie tylko naukę języków obcych, która jest tutaj absolutnie podstawą (przede wszystkim język angielski!), ale także zdolność sprawnego komunikowania się z ludźmi, perswazję, umiejętność rozwiązywania problemów, marketing, coaching i wiele innych.

Mity

Nie jest zatem prawdą, że programista zatrzymuje się w jednej przestrzeni działania. On się nieustannie rozwija. Nie może dawać wiary mitom. Największym z nich jest twierdzenie, że rozpoczynając pracę w zawodzie programisty możesz od razu liczyć na duże zarobki.
 
Naprawdę?
 
Czy wynajmując początkującego prawnika, który dopiero zaczyna być aktywny w swoim zawodzie, jesteś w stanie zapłacić mu każde pieniądze? Nie jesteś. Patrzysz bowiem na to, jakie ma on doświadczenie w takich sprawach, jak Twoja. Chcesz bowiem wygrać, a nie przegrać. Mam rację?

Klient, który zamawia program też chce wygrać. Dobry program jest jego wygraną. Dlatego też powierzy napisanie go doświadczonemu programiście, który wykaże się wiedzą i umiejętnościami.
 
Chcesz być takim programistą? Jeśli tak, to podejmij się nauki tego fachu, rozpoczynając od rzeczy naprawdę istotnych.

Jakie to są kroki..? Dowiesz się o tym w kolejnej części artykułu...