Wordpress logo

WordPress

WordPress to napisany w języku PHP system zarządzania treścią (CMS), zaprojektowany głównie do obsługi blogów, obecnie stał się platformą dominującą na rynku do prowadzenia stron firmowych lub sklepów internetowych.

WordPress dzięki bardzo dużej liczbie wtyczek i motywów daje możliwość dowolnej zmiany wyglądu i funkcjonalności strony internetowej. WordPress wykorzystuje bazę danych MySQL, a rozpowszechniany jest na podstawie licencji GNU General Public License. WordPress jest oprogramowaniem typu open-source, co oznacza, że jest dostępny bezpłatnie. Pliki instalacyjne można pobrać ze strony WordPress.org.

Koncepcja CMS WordPress

Architektura

WordPress posiada system szablonów stron internetowych, który wykorzystuje procesor szablonów. Jego architektura opiera się na kontrolerze przekierowującym wszystkie żądania niestatycznych identyfikatorów URI do pojedynczego pliku PHP, ten zaś analizuje identyfikator URI i identyfikuje stronę docelową.

Motywy

WordPress posiada bazę gotowych motywów. Użytkownicy mogą instalować motywy i dowolnie się między nimi przełączać. Motywy zmieniają wygląd witryny, jednak nie wprowadzają zmian ani w kodzie źródłowym, ani w treści strony internetowej. W katalogu tematycznym WordPress znajdują się motywy bezpłatne oraz premium. Motywy premium można zakupić w sklepach internetowych lub u indywidualnych programistów WordPress. Użytkownicy WordPress mogą również tworzyć i rozwijać własne niestandardowe motywy.

Wtyczki

WordPress ma ponad 50 000 dostępnych wtyczek, z których każda oferuje nietypowe funkcje umożliwiające użytkownikom dostosowanie witryn do ich indywidualnych potrzeb. Wtyczki mogą być darmowe lub płatne, wiele z nich można pobrać bezpośrednio w panelu lub z oficjalnego katalogu tego typu rozszerzeń. Przykładowymi wtyczkami są:

  • Contact Form 7 - wtyczka do tworzenia formularzy kontaktowych
  • WooCommerce - wtyczka, która rozszerza funkcjonalność systemu WordPress do sklepu internetowego
  • Hello Dolly - wtyczka wyświetlająca cytaty w panleu administratora
  • Really Simple CAPTCHA - wtyczka zabezpieczająca formularze metodą captcha

Zalety WordPress:

  • Łatwość w obsłudze - użytkownik może zarządzać swoją stroną stworzoną w WordPress bez znajomości języków PHP czy HTML. Pozwala osobom nietechnicznym w prosty sposób wprowadzać zmiany na stworzonych stronach, które z nim zintegrowano.
  • Wysoka skalowalność - WordPress jest rozwijany przez dużą grupę programistów i często pojawiają się do niego nowe aktualizacje. Wspiera najnowsze technologie a jego szerokie zastosowanie i popularność sprawia, że jakość i skalowalność tego systemu przewyższa autorskie systemy CMS.
  • Popularność - umożliwia szybkie znalezienie pomocy w przypadku zerwania współpracy z wykonawcą strony.
  • Łatwość tworzenia własnych szablonów - można bez problemu każdą istniejącą stronę zintegrować z WordPressem, będącą idealnie zoptymalizowaną pod kątem wydajności i SEO.

Wady WordPress:

  • Skomplikowany rozwój i modyfikacja - rozwój i modyfikacja wymaga większych umiejętności i doświadczenia niż tworzenie funkcji od podstaw (system nie jest zrobiony pod klienta a programiści bazują nie na swoim kodzie).
  • Brak natywnego wsparcia wielojęzyczności - by uruchomić stronę dostępną w wielu językach trzeba samemu duplikować strony lub skorzystać z płatnych wtyczek.
Wordpress dashboard

Wygląd panelu administracyjnego (kokpitu) WordPress

Źródła

  • https://en.wikipedia.org/wiki/WordPress