Unity logo

Unity

Unity to zintegrowane środowisko przeznaczone do tworzenia dwuwymiarowych lub trójwymiarowych gier. Można w nim także tworzyć wiele innych interaktywnych materiałów, takich jak aplikacje, animacje czy wizualizacje. Środowisko to jest przeznaczone na wszystkie popularne systemy operacyjne, czyli Microsoft Windows, Linux, macOS, Android. Gry powstałe na silniku Unity, są dostępne na wielu platformach: komputerach osobistych, urządzeniach mobilnych, konsolach do gier wideo (np. PS4, XBOX ONE, PSP, Wii), Smart TV czy na przeglądarkach internetowych. Unity gwarantuje także kompatybilność z hełmami wirtualnej rzeczywistości takimi jak Samsung Gear VR oraz Oculus Rift.

Środowisko Unity umożliwia pisanie skryptów w języku C# oraz JavaScript, jednak dzieje się to nie bezpośrednio na platformie Unity, a przy pomocy zintegrowanego środowiska programistycznego Visual Studio lub MonoDevelop. W wcześniejszych wersjach Unity, silnik udostępniany był na płatnej licencji albo darmowej z ograniczonymi funkcjonalnościami. Natomiast aktualnie większość funkcji silnika (poza możliwością wyboru koloru interfejsu) udostępniono w licencji darmowej dla osób, których dochody z gry nie przekraczają 100 tysięcy dolarów rocznie. Silnik graficzny posiada możliwość importu dynamicznych bibliotek (DLL), które można importować w skrypcie i wykorzystać je w dalszej produkcyjnej fazie. Platforma Unity oferuje także Asset Store

Czym jest Asset Store?

Jest to sklep stworzony przez twórców Unity, ale rozwijany przez użytkowników poprzez dodawanie swoich produktów do użycia przez innych lub ich sprzedaż. Asset Store umożliwia skorzystanie z darmowych lub płatnych komponentów i elementów takich jak dźwięki, tekstury, modele, czcionki a czasem nawet skrypty. Sklep ten jest na tyle zintegrowany z platformą Unity, że wystarczy w odpowiedniej zakładce wyszukać pożądany produkt, zaimportować go i pojawia się w folderze projektu użytkownika, dzięki czemu od razu może go wykorzystać w zależności od swoich potrzeb. Asset Store jest wyposażony także w wiele filtrów ułatwiających znalezienie szukanego przez użytkownika komponentu np. grupowanie według wydawcy, używanej platformy, daty wydania, ceny, wersji Unity, ocen użytkowników czy po prostu według kategorii poszukiwanego elementu.

Gry stworzone w Unity

Często duże firmy posiadają własne silniki do gier, jednak niektóre z nich korzystają z Unity. Przykładami takich firm są Microsoft, Paradox, Square Enix, Sega. Częściej jednak silnik ten wykorzystywany jest przez małe studia/zespoły a nawet pojedyncze osoby.

Efektem wykorzystania Unity są takie popularne gry jak:

  • Cities:Skylines, Inside, Ori and the Blind Forest, Monument Valley, Pillars of Eternity, Overcooked 2, Dungeons 3
  • gry międzyplatformowe - Hearthstone, Legends of Runterra. Zaś na urządzenia mobilne zapewne każdy słyszał o Pokemon GO, Temple Run czy League of Legends: Wild Rift.
  • stworzone w technologii 3D: Superhot, Rust, Subnautica, Firewatch czy ostatnio popularny na całym świecie i sprzedający się w milionach kopii Valheim.

Valheim screenshot

Screenshot z gry Valheim

Źródła

  • https://unity.com/